SIEDZIBA:

UL. JANA III SOBIESKIEGO 14
83-200 STAROGARD GDAŃSKI

ZWIEDZANIE od Pn do Pt  OBOWIĄZUJE REZERWACJA

Wydarzenia

Już w najbliższy poniedziałek 5 września nasze Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich otwiera swoje sale ekspozycyjne dla zwiedzających. Dziś, 1 września, odwiedził nas gość numer jeden, i był to od razu gość niezwykły!
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek, w drodze powrotnej z uroczystości na Westerplatte do Warszawy, wysiadł na starogardzkim Rynku i udał się do Kasyna Oficerskiego. Towarzyszyli mu asystent Jakub Maciejewski i główny specjalista w Biurze Edukacji Narodowej gdańskiego Oddziału IPN, Piotr Szubarczyk.
Pan prezes zapłacił symboliczny wstęp 2 zł na szczęście i ruszył do sal ekspozycyjnych, w których zgromadziliśmy dokumenty, zdjęcia i inne pamiątki po naszym Pułku. Zachwycił się odrestaurowaną Salą Prezydencką im. prof. Ignacego Mościckiego i Salą Generalską im. gen. dyw. dr Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Zatrzymywał się z uwagą przy każdej gablocie. Z wielkim wzruszeniem oglądał oryginalny krzyż, przywieziony z Rarańczy. Wielokrotnie wyrażał podziw dla naszej determinacji w pracy nad Muzeum i dla pietyzmu, z jakim odtworzyliśmy szwoleżerską przeszłość. Na koniec założył na chwilę czapkę i płaszcz szwoleżerski, uznając to za wielki zaszczyt. Prezes Szarek podkreślił, że 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich to także jego rodzinny Kraków, gdzie od roku 1923 spoczywają doczesne szczątki rotmistrza Zbigniewa Dunin-Wąsowicza i innych poległych pod Rokitną. Dlatego jest pełen szacunku dla starogardzian za przechowanie pamięci o rokitniańczykach.
Po zwiedzaniu odbyły się wstępne rozmowy o współpracy pomiędzy naszym stowarzyszeniem a IPN, zwłaszcza o wykładach pracowników IPN na temat historii polskiej kawalerii – od Rokitny do majora „Łupaszki”.
Na koniec niecodziennej wizyty dr Jarosław Szarek złożył w Księdze Pamiątkowej Stowarzyszenia wpis z życzeniami i obiecał, że wkrótce ponownie odwiedzi Starogard.
Na starogardzkim Rynku prezesa IPN zainteresował szczególnie Ratusz i tablica pamiątkowa ku czci konfederatów barskich. Przypomnijmy, że Starogard był podczas tej konfederacji – pierwszego polskiego powstania narodowego w obronie suwerenności Rzeczypospolitej – pierwszym miastem pomorskim, które podjęło ryzyko walki z siłami rosyjskimi. Marszałkiem konfederacji w Starogardzie był wuj Józefa Wybickiego, Michał Ostoja-Lniski.

 

Nasz adres:

83-200 Starogard Gdański
ul. Jana III Sobieskiego 14

E-Mail:

kancelaria@muzeum2szwol.pl

tel.:

+48 / 735797007

Copyright © 2025, Szwadron Kawalerii im. 2. PSzR. All Rights Reserved.

Design by: DiabloDesign.eu